Haluzická prierva
Haluzická prierva leží na pravej strane Váhu, v Bielych Karpatoch, na juhozápadnom okraji obce Haluzice. Celková výmera výtvoru, ktorý bol v roku 1963 vyhlásený za prírodnú pamiatku je 3,5 ha.
Je vytvorená eróziou Haluzického potoka, prameniaceho v Bielych Karpatoch, v geologickom prostredí paleogénneho flyšu a takmer v celej dĺžke toku v tomto podloží i preteká. Na flyši má potok dobre vyvinuté rozovreté údolie, pretože odolnosť flyšových pieskovcov a bridlíc voči erozívnym a denudačným procesom je nízka. To spôsobuje rozrušovanie a odnášanie jednotlivých flyšových častíc v smere toku. Iné geologické pomery začínajú v miestach, kde potok vteká do obce Haluzice. Tu sa nachádza kryha vápencov pôvodne uložená v paleogéne. Vplyvom klesajúcej erozívnej bázy potoka sa tento zarezával, až narazil na tvrdú vápencovú kryhu, ktorá odoláva oveľa lepšie rušivým procesom ako flyš. V dôsledku odolnosti vápencov sa na nich vytvorila úzka, zovretá, asi 50 m hlboká prierva, ktorá je v okolitom monofádnom reliéfe paleogénu výnimočnou zvláštnosťou. Strž má vyvinutú aluviálnu nivu. Jej profil je v tvare silne zovretého V. Príkre svahy sú v niektorých miestach dotvárané skupinami skalných brál a skalných stien.
Haluzická prierva je javom, veľmi zaujímavým a v Trenčianskom kraji ojedinelým, vzhľadom na svoj epigenetický pôvod. Pre jej zachovanie tu platí zákaz: ťažby nerastných surovín, vyrubovanie a ničenie vegetácie, znečisťovanie smeťami a odpadkami, stavebnej činnosti, technických a zemných úprav, pasenie dobytka. Proti erózne technické zásahy sú povolené len so súhlasom orgánov štátnej ochrany prírody.
Zdroje:
JURÁK, J. a kol. 1996. Holuby´s trail in the Bošáca valley. Zemianske Podhradie: Matica slovenská
TATÍK, J; Chránené územia a prírodné výtvory okresu Trenčín, 1975